TÄVLINGSPROGRAM 2018

Senast uppdaterad  18-11-23

Juli Aug Sept Okt Nov Dec
Som pdf-fil   som  Excel-fil
= ingår i Rankinglistan
Nya ändringar och tillägg
Tidigare ändringar och tillägg
Kretsutbildningar & -info
Utgåva 10
   

Juli

   

   

   

   

 

sön 1 Gunsmoke grovfält Ekebyboda UHF ABCR  
sön 8 Uppsalasnabben MilSnabb Ekebyboda UHF ABCR  
tis 10 SM prec, fält & Mil. Snabbmatch prec flt milsn Skövde   ABCR SM
ons 11 SM prec, fält & Mil. Snabbmatch prec flt milsn Skövde   ABCR SM
tor 12 SM prec, fält & Mil. Snabbmatch prec flt milsn Skövde   ABCR SM
fre 13 SM prec, fält & Mil. Snabbmatch prec flt milsn Skövde   ABCR SM
lör 14 SM prec, fält & Mil. Snabbmatch prec flt milsn Skövde   ABCR SM
sön 15 SM prec, fält & Mil. Snabbmatch prec flt milsn Skövde   ABCR SM
lör 28 SM PPC PPC Hagfors     SM
sön 29 SM PPC PPC Hagfors     SM

Augusti

 

 

 

   

 

lör 4 Militär Snabbmatch  INSTÄLLD milSnabb Eggeby Upplands Väsby Psk ABCR Krets
sön 5 Salems Kombitävling prec &fält Hallsta Salems Pk A1&A2 Krets
lör 11 Atlas-Snabben 3 milSnabb Snörom Atlas Copco Pk ABCR Krets
"-"

- Landslagsuttagning fält -

fält Döderhult   BC  
"-"

Hemvärns-RM Pistol-88

HV Enköping Hemvärnet HV RM
sön 12

Hemvärns-RM Pistol-88

HV Enköping Hemvärnet HV RM
"-"

- Landslagsuttagning fält -

fält Döderhult   BC  
tor 16 EM PPC PPC S:t Olof     EM
fre 17 EM PPC PPC S:t Olof     EM
lör 18 Kretsprecision Lövsta prec Lövsta Lövsta Skf ABC Krets
"-" EM PPC PPC S:t Olof     EM
"-" SM Magnumfält M-fält

Gävleborg

  M SM
sön 19 Norrtäljeträffen fält Norrtälje Roslagens Ps ABCR Nat
"-" EM PPC PPC S:t Olof     EM
"-" SM Magnumfält M-fält

Gävleborg

  M SM
lör 25 Handen Open prec Sanda Handen Psk ABC Nat
sön 26 Fältserien 3 fält Sanda Sk.center Ballongbergets Skf ABCR Nat.

September

   

   

   

   

 

lör 1 KrM prec B prec Södertälje Södertälje Pk ABC KrM
"-"

- Sista ansökan tävling 2019 -

  Stockholmsklubbar Kretsen    
"-" PPC_Cupmatch Haninge PPC Sanda Skyttecenter Pk Haningeskyttar   Nat
sön 2 KrM Militär Snabbmatch MilSnabb Grimsta SAPK ABCR KrM
"-" PPC_Cupmatch Haninge PPC Sanda Pk Haningeskyttar   Nat
-"- KretsSeriefält 5 fält Ekebyboda Uppsalakretsen/F 16 ABCR  
ons 5

- Planeringsmöte för arrangörer -

  Kansliet Kretsen    
lör 8 ÖSM  precision prec Västerås/ Västerås Pistolskyttar ABC ÖSM
sön 9 ÖSM  precision prec Stockkumla Västerås Pistolskyttar ABC ÖSM
lör 15 Nybörjarskjutning prec &f ält Grimsta Sthlmspolisens Skf C Krets
"-" ÖSM PPC PPC       ÖSM
sön 16 Grimstaträffen prec Grimsta Sthlmspolisens Skf ABC Nat
"-" Nationell fältskjutning fält Borgudden, Överum Överums Pk ABCR nat.
"-" ÖSM PPC PPC       ÖSM
lör 22 Mälarskottet höst prec Sätra Mälarhöjdens Ps C Krets
sön 23 KrM fält A / Höstsaluten fält Hallsta Salems Pk ABCR KrM+nat
lör 29 Årets Rekryt        FLYTTAD kombi Furutorp Lidingö Ssk C Nybörjare
"-" KrM Nationell Helmatch NatHelm Snörom Atlas Copco Pk ABC KrM
sön 30 KrM fält R fält Lövsta Lövsta Skf BCR KrM

Oktober

   

   

   

   

 

lör 6 Sveaskottet prec Almnäs Pk Svea Ing 1 ABC Nat
sön 7 Årets Rekryt kombi Furutorp Lidingö Ssk C Nybörjare
sön 7 Katarinaträffen   INSTÄLLD fält Hacksjön Katarina Psf ABCR Nat
"-" ÖSM Magnumfält M-fält Eskilstuna SödermanlandsKretsen M ÖSM
lör 13 Höstlövet prec Sanda Skyttecenter Gripen Pk ABC Nat
sön 14 Eggebyträffen fält Eggeby Upplands Väsby Psk ABCR Krets
lör 20 Livlinan      NY ARRANGÖR! prec Håtuna Håtuna Pssk ABC Krets
"-" KrM Springskytte  (OBS! Anm 9-11) spring Grimsta SthlmsPolisens Skf C fallm  
sön 21 KrM Snabb / Lyckträffen snabb Grimsta Bromma Pk

ABC

Krets
lör 27 Fältserien 4  (Final)  INSTÄLLD fält Hacksjön Gripen Pk ABCR Nat.
sön 28 Fältserien 4  (Final)  INSTÄLLD fält Hacksjön Gripen Pk ABCR Nat.
-"- ENA-Träffen / Krf 6 fält Enköping Uppsalakretsen/Pk ENA

ABCR

Krets

November

   

   

   

   

  

fre 2 Kurs: Föreningsinstruktör utbildning Stockholm Kretsen    
lör 3 Kurs: Föreningsinstruktör utbildning Stockholm Kretsen    
sön 4 Kurs: Föreningsinstruktör utbildning Stockholm Kretsen    
lör 3 Sista Chansen prec Linköping Linköpings Skf ABC Nat
sön 4 Sista Chansen prec+luft Linköping Linköpings Skf ABC+L Nat
ons 7 LP-Stafetten Luft Brännkyrkahallen Katarina Psf Luft sport
lör 17 Grimsta Cup 4   (anm 9-10) spring Grimsta SthlmsPolisens Skf C  
lör 24 Grimsta Cup 5 / avslutn   (anm 9-10) spring Grimsta SthlmsPolisens Skf C  
-"- Sannaosta    INSTÄLLD fält Karlstad Karlstad Psk ABCR Nat.

December

   

   

   

   

  

lör 1 LR Mag. Prec. Serie 2018/2019 Mprec Faxan Uppsala Ssk mag Krets
lör 1 KrM Luftpistol   INSTÄLLD Luft     Luft KrM
             
             

    

                    


Uppdaterad 2018-11-23
Av Lars B Lundqvist