TÄVLINGSPROGRAM 2024

Senast uppdaterad  24-02-10

Jan Feb Mar Apr Maj Jun
Som pdf-fil   som  Excel-fil
= ingår i Rankinglistan
Nya ändringar och tillägg
Uppsalakretsens tävlingar
Kretsutbildningar & -info
Krockar med motsvarande Kretstävling
           Utgåva 2024-02-10
 

Januari

   

  

   

   

 

 

             

Februari

   

       

  

   
lör 3

Vapenkontrollant

utbildning Kretslokalen Kretsen    
sön 4 Tyresö Snabbsöndag snabb Tyresö Tyresö Skf  
sön 11 Atlasträffen fält FMJ Shooting Range Atlas Copco Pk AC OBS! Ej B/R
lör 17 Sv Ungdomscupen, distr.final luft Aspnäs, Jakobsberg Lövsta Skf    
sön 18 Vinterfält fält Faxans Sk.centrum Upsala Ssk ABCR  

Mars

   

   

   

  

   
lör 16 SalemMilSnabben milsnabb Hallsta Salems Pk BCR OBS! EJ A!
-"- GrimstaCup 1 spring Grimsta SthlmsPolisens Skf C  
ons 20

KRETSENS ÅRSMÖTE

  e.s.o. Kretsen    
sön 24 Banfälten UV fält Eggeby Upplands Väsby Psk ABCR  

April

   

   

   

   

   
lör 6 HåtunaLeken prec Norränge, Håtuna Håtuna Pssk ABC Annandag Påsk
-"- GrimstaCup 2 spring Grimsta SthlmsPolisens Skf C  
lör 13 Katarinaprecision prec Botkyrka Sk.center Katarina Psf ABC  
sön 14 Atlas-MilSnabben vår milsnabb Snörom Atlas Copco Pk ABCR  
lör 20 Mälarskottet vår prec Sätra Mälarhöjdens Ps C  
-"- PPC-Cupmatch SAF PPC Botkyrka Sk.center Sthlm Amatör Skf PPC  
-"- GrimstaCup 3 spring Grimsta SthlmsPolisens Skf C  
sön 21 Roslagsvåren fält Norrtälje Roslagens Ps ABCR INSTÄLLD!
-"- PPC-Cupmatch SAF PPC Botkyrka Sk.center Sthlm Amatör Skf PPC  
lör 27

Byggdag KrM Fält C

fält Livgardet Kretsen/Fältgruppen ABCR  
-"-

Rikstävlingen Hemortens banor startar

prec+Mprec Hemmabana Kretsklubbar ABC/M  
sön 28  KrM fält C fält Livgardet Kretsen/Fältgruppen ABCR  

Maj

   

   

   

 

   
ons 1  Majtävlingen + Xtra-tävling prec Grimsta SAPK ABC 1:a maj
lör 4 Vårsaluten prec Hallsta Salems Pk ABC  
sön 5 Vår-Ackuratessen prec Rosersberg Rosersberg Pk ABC  
tor 9  Grovfälten fält Rosersberg Rosersberg Pk ARM Kristi Himmelfärdsdag
lör 11 KrM Magnum Prec M4 Mprec Botkyrka Sk.center Katarina Psf M1-8  
-"- KrM PPC PPC Hallsta Salems Pk    
sön 12 KrM PPC PPC Hallsta Salem Pk    
lör 18  ÖSM fält fält Gävle   ABCR Pingstafton
sön 19  ÖSM fält fält Gävle   ABCR Pingstdagen
lör 25 KrM prec A prec Snörom Atlas Copco Pk A  
sön 26 KrM fält B fält Grimsta SthlmsPolisens Skf B  

Juni

   

   

   

  

   
lör 1 ÖSM  precision prec Gotland   ABC  
-"- KrM Snabbskjutning snabb Botkyrka Sk.center Gripen Pk ABC  
sön 2 ÖSM  precision prec     ABC  
-"- KrM Magnum Prec M7 Mprec Sanda Sk.center Handen Psk M1-8  
tor 6 Nationaldagssmällen

prec

Botkyrka Sk.center Katarina Psf ABC  
-"-

Rikstävlingen Hemortens banor slutar

prec+Mprec Hemmabana Kretsklubbar ABC/M  
fre 7

SM Magnumprecision

M-prec     M  
lör 8  500-Lappen prec Eggeby Upplands Väsby Psk ABC  
-"-

SM Magnumprecision

M-prec     M  
sön 9 KrM prec C prec Grimsta SthlmsPolisens Skf ABC  
-"-

SM Magnumprecision

M-prec     M  
lör 15 ÖSM PPC PPC Uppsala      
-"- Kretskonferens     SPSF    
sön 16 ÖSM PPC PPC Uppsala      
-"- Förbundsmöte     SPSF                  
   
   


LBL / 2024-02-10