TÄVLINGSPROGRAM 2024

Senast uppdaterad  24-02-10

Juli Aug Sept Okt Nov Dec
Som pdf-fil   som  Excel-fil
= ingår i Rankinglistan
Nya ändringar och tillägg
Uppsalakretsens tävlingar
Kretsutbildningar & -info
Krockar med motsvarande Kretstävling
           Utgåva 2024-02-10
   

Juli

   

   

   

     
tis 2 SM fält, Prec & MilSnabb flt, prec & MS Malmö   ABCR  
ons 3 SM fält, Prec & MilSnabb flt, prec & MS Malmö   ABCR  
tor 4 SM fält, Prec & MilSnabb flt, prec & MS Malmö   ABCR  
fre 5 SM fält, Prec & MilSnabb flt, prec & MS Malmö   ABCR  
lör 6 SM fält, Prec & MilSnabb flt, prec & MS Malmö   ABCR  
sön 7 SM fält, Prec & MilSnabb flt, prec & MS Malmö   ABCR  
lör 13 PPC-Cupmatch SAF PPC Botkyrka Sk.center Sthlm Amatör Skf PPC  
lör 20 SM Magnumfält M-fält Norrköping   M  
sön 21 SM Magnumfält M-fält Norrköping   M  
lör 27 SM PPC PPC Hagfors      
sön 28 SM PPC PPC Hagfors      

Augusti

 

 

 

     
lör 3 Salems Kombitävling prec, fält Hallsta Salems Pk A1&A2  
lör 10 Landslagsuttagning fält fält   SPSF    
sön 11 Landslagsuttagning fält fält   SPSF    
lör 17 Kretsprecision Lövsta prec Lövsta Lövsta Skf ABC  
sön 18 UV-MilSnabben milSnabb Eggeby Upplands Väsby Psk ABCR  
lör 24 SM Springskytte C-vapen spring Uppsala   C  
"-" Handen Open prec Sanda Sk.center Handen Psk C  
sön 25 RM Springskytte A-vapen spring Uppsala   A  
"-" Atlas-MilSnabben höst milSnabb Snörom Atlas Copco Pk ABCR  

lör 31

KrM prec B (+ övr vgr)
för UNHCR till Ukraina!

prec

Sanda Sk.Center Gripen Pk,

B+AC

 
-"-

Rikstävlingen Hemortens Banor startar

MilSn+PPC Hemmabana Kretsklubbar ABC/PPC  

September

   

   

   

     
sön 1

- Sista ansökan tävling 2025 -

  Stockholmsklubbar Kretsen    
-"- KrM  Militär Snabbmatch MilSnabb Grimsta SAPK ABCR  
lör 7 ÖSM Militär Snabbmatch MilSnabb Västerås   ABCR  
-"- PPC-Cupmatch SAF PPC Botkyrka Sk.center Sthlm Amatör Skf PPC  
sön 8 ÖSM Militär Snabbmatch MilSnabb Västerås   ABCR  
-"- PPC-Cupmatch SAF PPC Botkyrka Sk.center Sthlm Amatör Skf PPC  
lör 14 Nybörjarskjutning prec &fält Grimsta Sthlmspolisens Skf C  
sön 15 UV-Precisionsrosa prec Eggeby Upplands Väsby Psk ABC  
lör 21 Mälarskottet höst prec Sätra Mälarhöjdens Ps C  
sön 22 KrM fält A/Höstsaluten fält Hallsta Salem Pk ABCR  
-"-

Rikstävlingen Hemortens Banor slutar

MilSn+PPC Hemmabana Kretsklubbar ABC/PPC  
lör 28 Höst-Ackuratessen prec Rosersberg Rosersberg Pk ABC  
sön 29 KrM fält R fält Lövsta Lövsta Skf BCR  

Oktober

   

   

   

     
lör 5 Årets Rekryt kombi Furutorp Lidingö Ssk C  
-"- GrimstaCup 4 spring Grimsta SthlmsPolisens Skf C  
sön 6

KrM Nationell Helmatch

NatHelM Snörom Atlas Copco Pk ABCR  
lör 12 Håtunahösten prec Norränge, Håtuna Håtuna Pssk ABC  
sön 13 Eggebyträffen fält Eggeby Upplands Väsby Psk ABCR  
lör 19 Livlinan prec Botkyrka Sk.center Katarina Psf ABC  
-"- GrimstaCup 5 spring Grimsta SthlmsPolisens Skf C  
sön 20 Norrtäljeträffen fält Norrtälje Roslagens Ps ABCR  
lör 26 KrM Springskytte spring Grimsta SthlmsPolisens Skf C  
sön 27 Katarinaträffen fält Botkyrka Sk.center Katarina Psf ABCR                         

November

   

   

   

     
lör 9 GrimstaCup 6 spring Grimsta SthlmsPolisens Skf C  
lör 16

  Föreningsinstruktör

kurs Kretsen      
sön 17

  Föreningsinstruktör

kurs Kretsen      

December

   

   

   

     
lör 7 KrM Luftpistol luft Brännkyrkahallen Katarina Psf L  
             
             

    

                 
             
             
             
             
             
             


Uppdaterad 2024-02-10
Av Lars B Lundqvist